اطلاعات جدیدی در مورد علاجای جدید سرطان به کار می رن. وقتی آزمایشات بالینی نشون بدن درمون جدید بهتر از علاجای استاندارده، اون روش به درمون استاندارد تبدیل می شه. بیماران باید درباره شرکت در آزمایشات بالینی فکر کنن. بعضی از این آزمایشات فقط واسه بیمارانی به کار می رن که هنوز درمون خود رو شروع نکرده ان.

پنچ نوع درمون استاندارد

جراحی

جراحی (برداشتن سرطان در یک عمل جراحی) عادی ترین درمون واسه سرطان اندومتره. ممکنه مراحلای زیر در جراحی موارد استفاده قرار بگیرن:

 • هیسترکتومی کامل: جراحی واسه برداشتن رحم، شامل گردن رحم. به جراحی ای که در اون رحم و گردن رحم از راه واژن ورداشته شن، جراحی هیسترکتومی واژنی میگن. اگه رحم و گردن رحم از راه شکاف (برش) بزرگی در شکم ورداشته شن، جراحی هیسترکتومی کامل شکمی نام داره. اگه رحم و گردن رحم از راه شکاف (برش) کوچیکی در شکم با استفاده از لاپارسکوپ ورداشته شن، جراحی هیسترکتومی کامل لاپاراسکوپیک نام داره.
 • سالپینو-اووفورکتومی دو طرفه: جراحی واسه برداشتن هر دو تخمدان و هر دو لوله ی فالوپ.
 • هیسترکتومی رادیکال: جراحی واسه برداشتن رحم، گردن رحم و بخشی از واژن. ممکنه تخمدانا، لولهای فالوپ و گره های لنفی دور هم ورداشته شن.

حتی اگه دکتر تموم سلولای سرطانی که موقع حراجی می تونه ببینه، برداره، بازم ممکنه بعد از جراحی به بعضی بیماران پرتودرمانی یا هورمون درمانی تجویز کنن تا سلولای باقی مونده هم از بین برن. این نوع درمون پس از جراحی با هدف کاهش خطر بازگشت سرطان صورت میگیره و درمون کمکی نام داره.

پرتودرمانی

در پرتودرمانی واسه درمون ی سرطان از اشعه ی رادیویی با انرژی بالا یا بقیه شکلای مختلف تابش استفاده می کنن تا سلولای سرطانی رو بکشه یا رشد اونا رو متوقف کنه. دو نوع پرتودرمانی هست:

 • پرتودرمانی خارجی که در اون از دستگاهی خارج از بدن تابشا رو به طرف سرطان می فرستند.
 • پرتودرمانی داخلی که در اون مواد رادیواکتیو قرار گرفته در سوزن ، دانه، سیم یا سوند رو مستقیما در داخل یا نزدیک سرطان قرار میدن.

روش اجرای پرتودرمانی به نوع و مرحله سرطان بستگی داره. پرتودرمانیای داخلی و خارجی واسه درمون سرطان اندومتر استفاده می شن و ممکنه واسه آرامش مریضی، کاهش علائم و افزایش کیفیت زندگی مریض هم به کار رود.

علائم سرطان رحم و روش های علاج اون - قسمت 2 آرایش ، زیبایی و مدل لباس

شیمی درمانی

علائم سرطان رحم و روش های علاج اون - قسمت 2 آرایش ، زیبایی و مدل لباس

در شیمی درمانی واسه درمون ی سرطان از داروهایی استفاده می کنن که رشد سلولای سرطانی رو متوقف می کنه، این درمون یا سلولا رو می کشه یا تقسیم اونا رو متوقف می کنه. وقتی شیمی درمانی از راه خوراکی یا تزریق وریدی یا عضلانی انجام میگیره، دارو وارد جریان خون می شه و می تونه به سلولای سرطانی در تموم بخشای بدن برسه (شیمی درمانی سیستمیک). وقتی شیمی درمانی مستقیما در داخل مایع نخاعی، یک اندام یا چاله برنی مثل شکم قرار داده می شه، دارو بیشتر روی سلولای سرطانی اون بخش از بدن اثر می ذاره (شیمی درمانی موضعی). روش انجام شیمی درمانی به نوع و مرحله سرطان بستگی داره.

هورمون درمانی

در هورمون درمانی با حذف هورمونا یا از بین بردن اثر اونا، رشد سلولای سرطانی رو متوقف می کنن. غدهای بدن هورمونا رو تولید و اونا رو وارد جریان خون می کنن. بعضی از هورمونا باعث می شن بعضی سلولای سرطانی در بدن رشد کنن. اگه آزمایشات نشون بدن سلولای سرطانی در مناطق پذیرنده ی هورمونا (دریافت کنندها) بوجود اومده ان، می کوشند با استفاده از دارو، جراحی یا پرتودرمانی، تولید هورمونا رو کم کنن یا اثر اونا رو از بین ببرن.

درمون بیولوژیک

درمون پیولوژیک درمانیه که از سیستم دفاعی مریض استفاده می کنه تا با سرطان جنگ کنه. موادی که بدن تولید می کنه یا در آزمایشگاه ساخته می شن به بدن کمک می کنن دفاع طبیعی خود رو بر علیه سرطان تقویت کنه، بفرسته، و یا بازیابی کنه. این نوع از درمون سرطان، بیوتراپی یا ایمونوتراپی نام داره.

شکلای مختلف جدیدی از علاجای مورد بررسی در آزمایشات بالینی

این بخش به علاجایی می پردازه که در آزمایشات بالینی مورد بررسی قرار می گیرن. ممکنه همه علاجای مورد آزمایش در این بخش گذاشته نشده باشن.

درمون هدفمند

یه جور از درمانه که با استفاده از دارو یا مواد دیگر، سلولای سرطانی رو کشف و به اونا حمله می کنه بدون اینکه به سلولای طبیعی آسیب بزنه. آنتی بادیای مونوکلونال و بازدارندهای تیروزین کیناز دو نوع درمون هدفمند هستن که در درمون سرطان اندومتر مورد آزمایش قرار گرفتن.

در روش درمانی آنتی بادی مونوکلونال از آنتی بادیایی استفاده می کنن که در آزمایشگاه و از یک نوع سلول سیستم دفاعی بدن ساخته می شن. این آنتی بادیا می تونن مواد روی سلولای سرطانی یا مواد طبیعی افزایش دهنده ی رشد سلولای سرطانی رو شناسایی کنن. آنتی بادیا به این مواد وصل می شن و سلولای سرطانی رو میکشن، رشد اونا رو متوقف می کنن، یا از پیشرفت اونا جلوگیری می کنن. آنتی بادیای مونوکلونال به تنهایی یا به همراه داروا، سموم یا مواد رادیواکتیو تزریق می شن تا این مواد رو مستقیماً به سلولای سرطانی برسانند.

بازدارندهای تیروزین کیناز داروایی واسه درمون هدفمند هستن که سیگنالای کنترل کننده ی رشد تومور رو متوقف می کنن. بازدارندهای تیروزین کیناز ممکنه به همراه بقیه داروای ضد سرطان یا به عنوان درمون کمکی به کار روند.

شرکت در آزمایش بالینی روشای درمانی

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   خرید عینک لیزر صنعتی، پزشکی و تحقیقاتی

واسه بعضی بیماران، شرکت در آزمایشات بالینی ممکنه بهترین انتخاب واسه درمون باشه. آزمایشات بالینی بخشی از مراحل تحقیقات در مورد سرطان هستن که به ما کمک می کنن بفهمیم علاجای جدید واسه سرطان بی ضرر و مؤثر هستن و این علاجا از علاجای استاندارد بهتر هستن یا نه.

خیلی از علاجای استاندارد واسه سرطان طبق آزمایشات بالینی قبلی تهیه شدن. بیمارانی که در آزمایشات بالینی شرکت می کنن ممکنه درمون استاندارد رو دریافت کنن، یا در بین افرادی باشن که تحت درمون جدید قرار می گیرن.

بیمارانی که در آزمایشات بالینی شرکت می کنن به درمون سرطان در آینده نیزکمک می کنن. حتی وقتی آزمایشات بالینی به علاجای مؤثر جدید ختم نمی شه هم می تونه به سؤالات مهمی جواب بگه و به پیشرفت تحقیقات کمک کنه.

بیماران می تونن قبل، در بین و بعد از شروع درمون واسه سرطان وارد آزمایشات بالینی شن

بعضی آزمایشات بالینی فقط بیمارانی رو قبول می کنن که هنوز درمون رو شروع نکرده ان. بقیه آزمایشات درمون رو واسه بیمارانی امتحان می کنن که سرطان اونا بهتر نشده. آزمایشات بالینی هم وجود دارن که از بازگشت دوباره ی مریضی جلوگیری می کنن یا اینکه مشکلات جانبی درمون سرطان رو کاهش میدن.

ممکنه به آزمایشات بعدی هم نیاز داشته باشین

بعضی آزمایشات واسه این انجام می شن که سرطان یا مرحله پیشرفت اونو تشخیص دهند. بعضی از این آزمایشات تکرار می شن تا مشخص شه علاجا چقدر مؤثر بودن. طبق نتایج این آزمایشات می تونیم تصمیم بگیریم درمون الان رو ادامه دهیم، تغییر دهیم یا متوقف کنیم.

بعضی از این آزمایشات حتی بعد از تموم شدن درمون هم گه بعضی وقتا انجام می شن. نتیجه این آزمایشات نشون می ده تغییری در شرایط مریض ایجاد شده، یا سرطان دوباره برگشت کرده یا نه. این آزمایشات معمولا آزمایشات بعدی یا چک-آپ نام دارن.

گزینه های درمون طبق مرحله مریضی

علائم سرطان رحم و روش های علاج اون - قسمت 2 آرایش ، زیبایی و مدل لباس

مرحله اول سرطان رحم

درمون مرحله اول سرطان رحم می تونه شامل این موارد شه:

 • جراحی (هیسترکتومی کامل و سالپینو-اوفورکتومی دو طرفه) ممکنه گره های لنفی لگن و شکم هم ورداشته شن و واسه کشف سلولای سرطانی احتمالی زیر میکروسکوپ بررسی شن.
 • جراحی (هیسترکتومی کامل و سالپینو-اوفورکتومی دو طرفه، با یا بدون برداشتن گره های لنفی در لگن یا شکم) به همراه پرتودرمانی داخلی یا خارجی روی لگن. بعد از جراحی ممکنه یک سیلندر پلاستیکی شامل منبع اشعه در واژن بگیره تا سلولای سرطانی باقی مونده رو از بین ببره.
 • فقط پرتودرمانی واسه بیمارانی که نمی تونن جراحی شن.
 • جراحی به همراه شیمی درمانی کمکی با یا بدون پرتودرمانی در مرحله اول سرطان اندومتر که احتمال برگشت اون هست.
 • آزمایشات بالینی واسه امتحات شکلای مختلف جدیدی از درمون

با دکتر خود درمورد علاجای تحت آزمایشات بالینی که شاید واسه شما مناسب باشن صحبت کنین.

مرحله دوم سرطان اندومتر

درمون مرحله دوم سرطان اندومتر ممکنه شامل این موارد شه:

 • جراحی رادیکال (هیسترکتومی رادیکال و سالپینو-اوفورکتومی دو طرفه). ممکنه گره های لنفی لگن و شکم هم ورداشته شن و واسه کشف سلولای سرطانی احتمالی زیر میکروسکوپ بررسی شن. شاید پس از جراجی به پرتودرمانی هم نیاز باشه.
 • جراحی به همراه شیمی درمانی کمکی با یا بدون پرتودرمانی واسه مرحله دوم سرطان اندومتر که احتمال برگشت داره.
 • آزمایشات بالینی واسه امتحان شکلای مختلف جدیدی از درمون.

با دکتر خود درمورد علاجای تحت آزمایشات بالینی که شاید واسه شما مناسب باشن صحبت کنین.

مرحله سوم سرطان اندومتر

درمون مرحله سوم سرطان اندومتر ممکنه شامل این موارد شه:

 • جراحی رادیکال (هیسترکتومی رادیکال و سالپینو-اوفورکتومی دو طرفه). ممکنه گره های لنفی لگن و شکم هم ورداشته شن و واسه کشف سلولای سرطانی احتمالی زیر میکروسکوپ بررسی شن. شاید پس از جراجی به شیمی درمانی یا پرتودرمانی هم نیاز باشه.
 • شیمی درمانی همراه با پرتودرمانی داخلی و خارجی واسه بیمارانی که نمی تونن جراحی شن.
 • هورمون درمانی واسه بیمارانی که نمی تونن جراحی شن یا پرتودرمانی داشته باشن.
 • شیمی درمانی ترکیبی با یا بدون درمون بیولوژیک
 • آزمایشات بالینی واسه امتحان شکلای مختلف جدیدی از درمون

با دکتر خود درمورد علاجای تحت آزمایشات بالینی که شاید واسه شما مناسب باشن صحبت کنین.

مرحله چهارم سرطان اندومتر

درمون مرحله چهارم سرطان اندومتر ممکنه شامل این موارد شه:

 • جراحی به همراه شیمی درمانی یا پرتودرمانی
 • پرتودرمانی داخلی و خارجی واسه بیمارانی که نمی تونن جراحی شن.
 • هورمون درمانی واسه بیمارانی که سرطان اونا به بخشای دیگری بدن (مثل ریها) رسیده.
 • شیمی درمانی ترکیبی با یا بدون درمون بیولوژیک.
 • آزمایشات بالینی واسه علاجای هدفمند.
 • آزمایشات بالینی واسه شیمی درمانی

با دکتر خود درمورد علاجای تحت آزمایشات بالینی که شاید واسه شما مناسب باشن صحبت کنین.

گزینه های درمون سرطان رحم برگشت کرده

درمون سرطان رحم برگشت کرده ممکنه شامل این موارد شه:

 • پرتودرمانی به عنوان درمون آرامش دهنده واسه از بین بردن علائم و بهبود بخشیدن به کیفیت زندگی مریض.
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی ترکیبی با یا بدون درمون بیولوژیک
 • علاجای هدفمند تحت آزمایشات بالینی
 • روشای جدید شیمی درمانی تحت آزمایشات بالینی

با دکتر خود درمورد علاجای تحت آزمایشات بالینی که شاید واسه شما مناسب باشن صحبت کنین.

منبع : www.medicinenet.com