و دم) پانکراس، پانکراتکتومی دیستال نامیده می شه. جراح ممکنه طحال شما رو هم بیرون بیاره.

جراحی برداشتن کل لوزالمعده

در بعضی موارد لازمه تا تموم لوزالمعده ورداشته شه. این جراحی، پانکراتکتومی کلی نامیده می شه. شما بدون لوزالمعده هم می تونین زندگی تقریبا نرمالی داشته باشین، اما به درمون جانشین نا تموم با آنزیم و انسولین نیاز دارین.

جراحی تومورهایی که به عروق خونی دور زیاد شدن

خیلی از افراد گرفتار به سرطان پانکراس پیشرفته، شرایط لازم رو واسه انجام روش ویپل یا بقیه جراحیای پانکراس ندارن، چون تومورهای اونا، عروق خونی دور رو دربرگرفته ان. جراحان باتجربه و متخصص در تعداد معدودی از مراکز پزشکی آمریکا، این عملای جراحی رو با برداشتن و بازسازی بخشایی از عروق خونی بعضی از بیماران خاص انجام میدن.

خطر خونریزی و عفونت در تموم این جراحیا هست. بعضی از افراد به خاطر این که در تخلیه ی معده مشکل دارن (تأخیر در تخلیه ی معده) پس از جراحی دچار تهوع و استفراغ می شن. پس از انجام هر یک از این روش ها، باید انتظار دوره نقاهت طولانی رو داشته باشین. شما چندین روز در بیمارستان بستری میشید و پس از اون باید چند هفته در خونه استراحت کنین.

تحقیقات گسترده نشون میدن که اگه جراحی سرطان پانکراس به وسیله جراحان متبحر و در مراکزی انجام شه که جراحیای زیادی مثل این در اونا صورت میگیره، مشکلات بسیار کمتری ایجاد می کنه. حتما درمورد میزان تجربه بیمارستان و جراح موردنظرتان در مورد جراحی سرطان پانکراس پرس وجو کنین. اگه در این مورد دودلی دارین، نظر دکتر دیگری رو هم جویا شید.

۲. شیمی درمانی

شیمی درمانی، روشیه که طی اون از داروهایی واسه از بین بردن سلولای سرطانی استفاده می کنن. این داروها می تونن به شکل وریدی یا خوراکی مصرف شن. ممکنه که درمون شما به وسیله یک یا ترکیبی از داروهای شیمی درمانی، انجام شه.

شیمی درمانی می تونه با تابش درمانی هم ترکیب شه (کمورادیوتراپی). به طور عادی، کمورادیوتراپی واسه درمون سرطانی که تا بخشای نزدیک به پانکراس گسترش پیدا کرده، به کار میره. در مراکز تخصصی پزشکی، ممکنه که این ترکیب پیش از عمل جراحی و به خاطر کمک به کوچیک شدن تومور به کار رود. بعضی وقتا، از این روش پس از عمل جراحی و به خاطر کاهش احتمال برگشت دوباره سرطان پانکراس هم استفاده می شه.

در افراد گرفتار به سرطان پانکراس پیشرفته، شیمی درمانی بیشتر واسه کنترل پیشرفت سرطان و افزایش میزان باقی موندن به کار میره.

۳. تابش درمانی (رادیوتراپی)

علائم سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده)، علل، تشخیص و علاج اون "- قسمت 2 آرایش ، زیبایی و مدل لباس

روش تابش درمانی از پرتوهایی با انرژی بالا، که بعضی وقتا از اشعهای X و پروتونا ساخته می شن، واسه ازبین بردن سلولای سرطانی استفاده می کنه. ممکنه که شما قبل یا بعد از جراحی سرطان، تحت تابش درمانی قرار بگیرین، که بیشتر در ترکیب با شیمی درمانی انجام می شه. اگه سرطان شما به وسیله جراحی درمون نشه، ممکنه دکتر تون ترکیبی از شیمی درمانی و تابش درمانی رو پیشنهاد کنه.

رادیوتراپی معمولا به وسیله دستگاهی انجام می شه که دور بدن شما در حرکته و تابشا رو به نقاط خاصی روی بدن تون (تابش تابش خارجی) هدایت می کنه. در مراکز تخصصی پزشکی، ممکنه که رادیوتراپی درطول جراحی انجام شه (intraoperative radiation یا رادیوتراپی بین جراحی).

رادیوتراپی معمولا از اشعهای X واسه درمون سرطان استفاده می کنه. بعضی مراکز پزشکی، رادیوتراپی با تابش پروتون رو ارائه میدن که می تونه گزینه ای درمانی واسه بعضی از افراد گرفتار به سرطان پانکراس پیشرفته باشه.

۴. آزمایشات بالینی

آزمایشات بالینی، مطالعاتی واسه آزمایش علاجای جدیدی مثل درمون سیستمیک، و روشای جدید جراحی یا تابش درمانی هستن. اگه ثابت شه که درمون مورد بررسی ایمن تر و مؤثرتر از علاجای فعلیه، می تونه به عنوان یکی از علاجای استاندارد جدید واسه مراقبت از بیماران سرطانی تبدیل شه. آزمایشات بالینی واسه سرطان پانکراس، به شما این امکان رو میدن که درمون هدفمند، داروهای شیمی درمانی، ایمونوتراپی (ایمنی درمانی) یا واکسنای جدید رو امتحان کنین.

آزمایشات بالینی، درمون مریضی رو تضمین نمی کنن و ممکنه مشکلات جانبی جدی یا غیرمنتظره ای داشته باشن. از طرف دیگه، آزمایشات بالینی سرطان، واسه حصول اطمینان از داشتن بیشترین حد ایمنی، به دقت تحت نظارت قرار می گیرن. ضمنا اونا دسترسی به علاجایی رو ممکن میسازن که در شرایط عادی در دسترس شما نیستن.

درمورد اینکه کدوم یک از آزمایشات بالینی می تونن واسه شما مناسب باشه، با دکتر تون صحبت کنین.

۵. مراقبت حمایتی (تسکینی)

مراقبت تسکینی، مراقبت پزشکی ویژه ایه که بر آرامش درد و بقیه علائم مریضیای جدی تمرکز می کنه. کارشناسان مراقبت تسکینی، با شما و اعضای خونواده شما و بقیه پزشکان شما کار می کنن تا واسه تکمیل روند مراقبت فعلی تون، حمایت اضافه ای رو ارائه دهند. مراقبت تسکینی می تونه درحین انجام علاجای تهاجمی، مثل جراحی، شیمی درمانی و تابش درمانی انجام شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   خدمات کفسابی ، سنگسابی ، نماشویی در تهران و کرج

هنگامی که مراقبت تسکینی در کنار بقیه علاجای مناسب به کار رود (حتی کمی بعد از تشخیص) می تونه به افراد گرفتار به سرطان کمک کنه تا احساس بهتری داشته باشن و مدت طولانی تری عمر کنن.

مراقبت تسکینی به وسیله تیمایی از پزشکان، پرستاران و بقیه کارشناسان آموزش دیده ارائه می شه. هدف این تیما، بهبود کیفیت زندگی واسه افراد گرفتار به سرطان و خونوادهای آنهاست. مراقبت تسکینی با مراقبت آسایشگاهی یا مراقبتای پایان زندگی متفاوته.

۶. طب جانشین

ممکنه که بعضی از روشای طب جانشین و گسترده، به کاهش علائم و نشونه هایی که به دلیل سرطان یا علاجای سرطان تجربه می کنین، کمک کنن.

علاجایی که به شما کمک می کنن تا با اضطراب تون مقابله کنین

افراد گرفتار به سرطان بیشتر دچار اضطراب می شن. بعضی تحقیقات نشون میدن که اضطراب در افراد گرفتار به سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده)، بیشتر از کسانیه که به بقیه شکلای مختلف سرطانا دچار می شن.

اگه اضطراب تون شدید باشه، ممکنه که دچار مشکلات خواب شید و همیشه درمورد سرطان تون فکر و خیال کنین. شاید غمگین هستین یا دچار عصبانیت میشید.

درمورد احساساتی که تجربه می کنین، با دکتر تون صحبت کنین. کارشناسان می تونن به شما در منظم و مدیریت احساسات به شما کمک کنن و کمک تون کنن راه هایی واسه مقابله با اونا پیدا کنین. در بعضی موارد، ممکنه که نیاز به مصرف دارو داشته باشین.

علائم سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده)، علل، تشخیص و علاج اون "- قسمت 2 آرایش ، زیبایی و مدل لباس

طب کامل و علاجای جانشین هم می تونن در شکست دادن اضطراب به شما کمک کنن. بعضی از نمونه هایی که می تونن واسه شما مفید باشن، عبارتند از:

  • هنردرمانی؛
  • ورزش؛
  • مراقبه؛
  • موزیک درمانی؛
  • تمرینات آرامش بخش؛
  • معنویت درمانی.

اگه به این گزینه های درمانی علاقه مند هستین، در این رابطه با دکتر تون صحبت کنین.

مقابله و حمایت از مبتلایان به سرطان پانکراس

دانستن این موضوع که به مریضی مرگبار و خطرناکی دچارید، می تونه شما رو خیلی بهم بریزه. بعضی از پیشنهادهای زیر می تونن به بهتر شدن حال شما کمک کنن:

۱. نکات لازم درمورد سرطان لوزالمعده رو یاد بگیرین

درمورد مریضی تون اطلاعات کافی جمع کنین تا بتونین بهترین تصمیمات ممکن رو در مورد روند مراقبتی و درمانی تون در پیش گرفتن کنین. از دکتر تون درمورد جزئیات مریضی و گزینه های درمانی سؤال کنین. از اون بخواهید منابع قابل اطمینانی رو واسه کسب اطلاعات بیشتر به شما معرفی کنه. اگه قصد دارین که خودتون تحقیق کنین، می تونین از مؤسسه ی ملی سرطان و انجمن سرطان پانکراس شروع کنین.

۲. سیستم پشتیبانی درست کنین

از دوستان وخانواده ی خود بخواهید تا واسه شما یک شبکه حمایتی تشکیل. ممکنه اونا پس از تشخیص سرطان شما احساس درموندگی و بهت زدگی کنن. کمک کردن به شما با انجام کارای ساده، روحیه ی اونا رو هم بهتر می کنن و از اونجا که شما دیگر مجبور نیستین تا نگران انجام یه سری از وظایف خاص باشین، بیشتر احساس آرامش می کنین. به اونا بگید که در چه کارایی می تونن به شما کمک کنن، مثلا درست کردن وعدهای غذایی یا رفتن پیش دکتر.

۳. کسی رو واسه صحبت کردن پیدا کنین

گرچه دوستان و اعضای خونواده می تونن بهترین هم صحبتاتون باشن، اما در بعضی موارد، اونا به خاطر شوک به دلیل تشخیص مریضی شما در وضعیت مناسبی به سر نمی برند. در اینجور مواردی، صحبت کردن با مشاور، مددکار اجتماعی – پزشکی، روحانی یا مشاور مذهبی می تونه مفید باشه. از دکتر تون بخواهید تا شما رو به فردی مناسب معرفی کنه.

۴. با بقیه افرادی که از سرطان نجات پیدا کردن، رابطه برقرار کنین

ممکنه از راه ایجاد رابطه با بقیه نجات یافتگان از سرطان، احساس بهتری پیدا کنین. واسه یافتن گروه های حمایتی سرطان در محل زندگی تون، با دفتر انجمن سرطان شهرتون تماس بگیرین. این انجمن، شما رو با افرادی آشنا می کنه که قبلا با این مریضی دست وپنجه نرم کردن و شما می تونین از راه تلفن، ایمیل یا حتی به شکل حضوری با اونا در رابطه باشین.

۵. به مراقبت آسایشگاهی فکر کنین

مراقبت آسایشگاهی از بیماران لاعلاج و خونواده هاشون حمایت می کنه و اونا رو آرامش می ده. این کار با کمک پرستاران، مددکاران اجتماعی و داوطلبان آموزش دیده، به خونواده و دوستان مریض امکان می ده که از عزیزشون در خونه یا آسایشگاه مراقبت کنه و زمینه های آسایش اونو جفت و جور کنن. مراقبت آسایشگاهی، از افراد مریض و نزدیکان اونا از نظر اجتماعی، عاطفی و الهی حمایت می کنه.