ون هر مقدار از الکل واسه کبد سمیه. درصورتی که ترک الکل واسه تون سخت باشه، دکتر راه حلایی واسه آزادی از این اعتیاد به شما معرفی می کنن.

 • کاهش وزن: افرادی که به دلایلی غیر از کبد چرب به دلیل مصرف الکل به سیروز دچار شدن، با کم شدن وزن و کنترل سطح قند خون می تونن به سلامت خود بیشتر کمک کنن. میزان پروتئین ورودی به بدن موقع کاهش وزن، واسه کنترل مریضی سیروز ضروریه.
 • استفاده از داروها واسه کنترل هپاتیت: داروها از راه درمون ویروسای هپاتیت B و C میزان تخریب و آسیب دیدگی به کبد رو محدود می کنن.
 • بقیه داروها واسه کنترل علائم و دلایل سیروز: دارودرمانی به کنه شدن بعضی از شکلای مختلف سیروز کمک می کنه. مثلا واسه افرادی که به سیروز صفراوی گرفتار هستن، تشخیص زودهنگام و استفاده از داروها می تونه نقش مهمی در پیشرفت نکردن مریضی داشته باشه.
 • بقیه داروها هم می تونن به کاهش و آزادی از بعضی علائم مثل خارش، خستگی و درد کمک کنن. واسه مقابله با سوءتغذیه به دلیل سیروز، مکملای غذایی هم تجویز می شن و از پوکی استخوان و آسیب رسیدن به اونا هم محافظت می کنه.

  روشای درمانی واسه مشکلات سیروز کبد

  پزشکان واسه درمون مشکلات این مریضی هم کارایی می کنن. بعضی از این مشکلات به توضیح زیره:

  • افزایش مایعات در خون: رژیم غذایی و داروهایی که شامل سدیم کمتری هستن، از تجمع آب و درنتیجه تورم و آب آوردگی شکم جلوگیری می کنه. اگه میزان آب آوردگی انداما خیلی زیاد باشه، لازمه تا این آب کشیده یا از روشایی واسه کاهش این حجم از آب استفاده شه. پس لازمه تا از لوله ای کوچیک (TIPS) در رگ کبدی استفاده شه تا فشار خون در کبد کم بشه و میزان تجمع آب کنه شه.
  • پرفشاری ورید باب: داروهای مخصوص تنظیم فشار خون می تونن موجب کنترل افزایش فشار در رگایی شن که کبد رو تغذیه و از خون ریزی شدید جلوگیری می کنن. پزشکان معمولا با انجام آندوسکوپی در فاصله ها زمانی منظم، به دنبال رگای حجیم شده در مری و معده ان، چون این رگا در آستانه خون ریزی هستن.
  • عفونتا: واسه درمون عفونتا از آنتی بیوتیکا یا بقیه داروها استفاده می شه. شاید هم دکتر معالج واکسنایی واسه جلوگیری از دچار شدن به آنفولانزا، ذات الریه و هپاتیت تجویز کنه.
  • مشکلات خطر دچار شدن به سرطان کبد: واسه بررسی دچار شدن به سرطان، دکتر شاید آزمایشای خون و سونوگرافی رو واسه معاینه علائم تجویز می کنه.

  درمون سیروز کبد الکلی چیجوریه؟

  پزشکان می تونن بعضی از اشکال مریضیای کبدی رو درمون کنن، اما سیروز کبد الکلی معمولا درمون نمی شن. با وجود این دکتر معالج می تونه واسه کنه کردن روند مریضی و کاهش علائم پیشنهادایی ارائه کنن. اولین قدم واسه کمک به مریض، کمک کردن اون واسه ترک مصرف الکله. کسائی که به خاطر مصرف الکل به سیروز کبد دچار شدن، معمولا اونقدر وابسته به مصرف این ماده هستن که بدون حضور در بیمارستان و نظارت، با توقف مصرف، مشکلات شدیدی واسه شون پیش خواهد اومد. علاجای دیگری هم وجود دارن که به این شکل هستن:

  این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   فروشگاه اینترنتی بروز کالا

  • مصرف داروهایی مثل مسدودکننده کانال کلسیم، کورتیکو استروئید، انسولین، مکملای غذایی آنتی اکسیدان، SAMeها (آدنوزیل متیونین)؛
  • کمک گرفتن از مشاور تعذیه: مصرف الکل باعث می شه تا بدن ازنظر تغذیه در شرایط خوبی نباشه و سوخت وساز اون با مشکل روبه رو شه؛
  • مصرف پروتئین اضافی واسه جلوگیری از مشکلات مغزی (آنسفالوپاتی)؛
  • پیوند کبد: انجام عمل پیوند کبد که باید کمه کم ۶ ماه واسه دریافت اون انتظار کشید.

  روند درمون و مدت اون، تا حد زیادی به ویژگیای جسمی فرد و سلامت عمومی اون وابسته. میزان پیشرفت مشکلات سیروز کبد الکلی هم در این روند تأثیرگذاره. این موضوع حتی در صورت توقف مصرف الکل هم به قوت خود پابرجایه.

  پیوند کبد چیجوریه؟

  در مراحل پیشرفته مریضی سیروز کبد، کارکرد کبد متوقف می شه؛ واسه همین نیاز به پیوند ضرورت پیدا میکنه. وقتی عوارضی چون زردی، آب آوردگی شکم و انداما، واریس خون ریزی، انسفالوپاتی کبدی، سرطان کبد یا مشکل کبدی رخ می ده، گزینه پیوند کبد هم مطرح می شه. پیوند کبد از راه اهدای کبد سالم از فردی که دچار مرگ مغزی شده یا بخشی از کبد یک فرد زنده صورت میگیره. سیروز عادی ترین دلیل پیوند کبده.

  افرادی که می خوان عمل پیوند شن، باید آزمایشا و معاینهای مختلفی رو بگذروند تا پزشکان از واسه نتیجه مطلوب مطمئن شن.

  درمون سیروز کبد در آینده چیجوری هستش؟

  علائم سیروز کبد، روش های تشخیص و علاج اون - قسمت 2 آرایش ، زیبایی و مدل لباس

  محققان درحال بررسی علاجای جدید و مختلفی واسه سیروز کبد هستن، اما پیشرفت کار فعلا سرعت زیادی نداره. یکی از دلایل محدود کردن در کشف علاجای جدید، مشکلات و دلایل زیاد ایجاد سیروز کبدیه. ترکیبی از معاینات متداوم، تغییرات در سبک زندگی و داروهای جدید می تونه واسه افرادی که در شروع و مراحل ساده این مریضی هستن و مشکل شون سریع تشخیص داده شده، راه گشا باشه.

  شاید در آینده روشایی کشف شه تا کاهش یا حتی درمون کامل فیبروز رو که بنابه دلایل مختلف به سیروز کبدی میرسه، شاهد باشیم. کسائی که علاجای هپاتیت C و داروهای هپاتیت B واسه شون نتیجه بخش بوده، بهبودهایی در تصلب بافتا و فیبروز خود شاهد هستن.