می شه. شیر یکی از مهم ترین منابع ویتامین Dه. با اینکه میشه واسه تأمین ویتامین D بعضی غذاها رو جانشین شیر کرد، ولی بد نیس کسائی که از نبود تحمل لاکتوز رنج می برن، واسه پیشگیری از کمبود ویتامین D از مکملای اون استفاده کنن.

واسه تشخیص نبود تحمل لاکتوز باید به چه دکتر یا متخصصی مراجعه کرد؟

متخصصین داخلی، متخصصین کودکان و پزشکان خونواده قادر به تشخیص و درمون نبود تحمل لاکتوز هستن. بااین حال اگه روشای درمون اونا درمون در وضعیت تون ایجاد نکرد، بهتره به متخصص گوارش مراجعه کنین. این متخصصین می تونن تا علل و علائم بقیه مشکلات گوارشی رو هم تشخیص بدن.

علائم نبود تحمل لاکتوز؛ چه خوراکی هایی شامل لاکتوز هستن؟ - قسمت 2 آرایش ، زیبایی و مدل لباس

مشکلات بلندمدت نبود تحمل لاکتوز چیه؟

نتیجه بلندمدت نبود تحمل لاکتوز کمبود کلسیم و پوکی استخوانه. کمبود ویتامین D و مریضیای استخوان هم می تونن در بلندمدت با گسترش کمتری بروز کنن. هردوی این مشکلات به آسونی و با مصرف مکملای کلسیم و ویتامین D قابل پیشگیری ان. اما مشکل بزرگ اینه که خیلی از مبتلایان به نبود تحمل لاکتوز که آگاهانه یا ناخودآگاه از خوردن شیر پرهیز می کنن، نمی دونن که به مکملا نیاز دارن.

چشم انداز درمون نبود تحمل لاکتوز ژنتیکی

استفاده از تست DNA واسه تشخیص نبود تحمل لاکتوز موردبحثه. این بخش یک زمینه مهم واسه انجام تحقیقات بیشتر درمورد کمبود لاکتازه. هنوز خیلی زوده تا بدونیم این آزمایش پیچیده، چیجوری به آزمایش و درمون بیماران کمک می کنه. در جدا از اینکه این آزمایش تقریبا گرانه.

در سال ۱۹۹۸ محققان تونستن با انتقال یک ژن، موجب شن لاکتاز رو در سلولای دیوارده ی روده ی موشای گرفتار به نبود تحمل لاکتوز، تولید شه. بعیده که این روش درمون طرفداران زیادی پیدا کنه. ولی همین موضوع جلوه ای هیجان انگیز از تواناییای دانشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   علائم ایدز؛ آشنایی با علل و راه های انتقال ایدز - قسمت 2

منبع : medicinenet