موفقیت، تنها طبق ی یک عامل شکل نمی گیره. راه و روش روزمره ی شما نقشی اساسی در این مورد اجرا می کنه. پرورش عزم و اراده ای راسخ تر از پیش و داشتن ثبات قدم هم مهمه. دوست داشتنی بودن هم اهمیت بسیاری داره. هر چند همه این موارد عوامل مهمی در موفقیت کسب وکار یا شغل تون هستن و بعدا سود بیشتری به همراه دارن، اما یکی از مهم ترین عاملایی که شاید حتی تا به حال بهش توجه نکردین، زندگی زناشویی شماس. در این مقاله ۱۱ راه حل واسه داشتن ازدواج موفق به شما پیشنهاد می شه که جدا از اینکه لذت بردن بیشتر از زندگی، روی همه جنبه های زندگی شما اثر می ذاره.

زندگی زناشویی

تحقیقات نشون دهنده این هستن که شخصی که با اون ازدواج کردین، می تونه اثر چشم گیری روی رضایت شغلی و موفقیت کاری شما داشته باشه. اما بالاتر از انتخاب عاقلانه ی همسر، خیلی کارای دیگر هم وجود دارن که می تونین انجام بدین تا به همسرتون کمک کنین موفق تر و بهتر بکنه. این کارا می تونن رابطه شما رو هم قوی تر کنن.

به خاطر داشته باشه که مهم ترین کلمه در جمله بالا «انجام بدین» است. فکر و احساس عالی هستن، اما عمل، یعنی چیزی که انجام میدید، اونم هر روز و همیشه، مهم ترینه. چیزی که انجام میدید، «دادن» است.

توجه کنین: «دادن»، نه «گرفتن».

افرادی که می خوان به همسران شون کمک کنن تا موفق تر باشن، و پس زندگی زناشویی شون رو بادوام تر کنن، این کارا رو واسه همدیگه انجام میدن:

۱. خواسته کمک می کنن

۱۱ کاری که زوج های موفق هر روز انجام میدن آموزشی

وقتی شما کمک می خواید، با هم چند اتفاق میفته. اول اینکهً به طور ضمنی نشون میدید که واسه راهنمایی طرف مقابل احترام قائل هستین. دوم اینکهً نشون میدید که واسه تجربه و مهارت و بینش اون احترام قائل هستین و بعد هم نشون میدید که بهش اعتماد دارین، چون که با خواسته کمک، خودتون رو ضعیف جلوه دادین. هر چند خواسته کمک، کاری تقریبا آسون به نظر می رسه، اما قضیه وقتی سخت تر می شه که کمک شخصی می خواید.

آدمایی که به دنبال ازدواج موفقی هستن، کمک می خوان، هم به این خاطر که به کمک احتیاج دارن و هم به این خاطر که میدونن طرف مقابل شون عوضش چیزایی زیادی به دست میاره، مثل احترام به خود و اعتماد به نفس و ارزش گذاری به خود.

اونا می فهمن که فرقی در زندگی شما ایجاد کردن و این همون چیزیه که همه ما دوست داریم حس کنیم.

۲. صبورند

نشون دادن صبر روش فوق العاده ایه تا به بقیه بفهمانیم به اونا اهمیت میدیم. نمایش صبر که راه دیگری واسه نشون دادن اعتمادی حقیقی به طرف مقابله، روش فوق العاده ایه واسه اینکه همسرتون بفهمد واقعا اونو باور دارین.

نمایش صبر هدیه ای باورنکردنیه چون در آخر نشون می ده که چقدر به همسرتون اهمیت میدید.

۳. الگوی خوبی هستن

۱۱ کاری که زوج های موفق هر روز انجام میدن آموزشی

محققان دانشگاه واشینگتن در سنت لوئیس فهمیدن کسائی که همسران با توجه تر و قابل اعتمادتری دارن، کارکرد بهتری در محیط کار دارن، بیشتر پیشرفت می کنن، درآمد بیشتری کسب می کنن و رضایت شغلی بیشتری هم دارن.

اینم واسه مردها صدق می کنه و هم زنان: «همسر باملاحظه» رضایت شغلی و درآمد و احتمال افزایش رتبه کاری در زندگی آینده رو افزایش می ده.

۴. از شریک خود تعریف می کنن، اونو می فهمن و ستایش می کنن

هر کدوم از ما بعضی کارا رو عالی انجام میدیم. همه ما، حتی خود من، کمه کم چند نقطه قوت، چند ویژگی خوب و چند ویژگی مثبت داریم و به همین دلیله که همه مستحق تشویق و ستایش هستیم.

این طوری به این مسئله فکر کنین: شناخت کارمندان درجه یک، آسونه؛ آخرش همونایی هستن که کارای درجه یک انجام میدن، اما این احتمال هم هست که تشویق همیشگی باعث شده اونا درجه یک بشن.

آدمایی که سعی می کنن تا زندگی زناشویی موفقی رو رقم بزنن، بعضی وقتا پیش از اونکه خوبیای خودشون رو ببینن، اونا رو در طرف مقابل می بینن و این می تونه فرصتی جفت و جور کنه تا شاید همسران به تواناییای پنهون ی حقیقی شون دست پیدا کنن.

۵. فضا و حریم خصوصی میدن

۱۱ کاری که زوج های موفق هر روز انجام میدن آموزشی

این روزها همه همیشه همه چیز رو به اشتراک می ذارن، لایک می کنن، توییت می کنن. زندگیا هر روز بیشتر از قبل مثل کتابای بازی می شن که همه می تونن ببینن و بخونن. این روزها بیشتر از هر زمان دیگری حس می کنیم که حق داریم درباره بقیه بیشتر بدونیم. این مسئله شامل حال همسران هم می شه.

اما بعضی وقتا لازم نیس بعضی چیزها رو بدونیم. بعضی وقتا بهترین هدیه ای که می تونیم بدیم، هدیه ی حریمه؛ حریمِ نپرسیدن و کنجکاوی نکردن. البته بازم هر زمان و هر جایی که طرف مقابل احتیاج داشت، باید در دسترس باشیم. یادمون باشه واسه اهمیت دادن، لازم نیس حتما همه چیز رو بدونیم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   علائم سیروز کبد، روش های تشخیص و علاج اون 

۶. در جستجوی فرصتایی هستن که همسرشان از دست داده

همه ما می خواهیم پیشرفت کنیم، رشد کنیم، موفق شیم… اما بعضی وقتا اون قدر با درختان محاصره شده ایم که دیگر جنگل رو نمی بینیم.

آدمایی که روی تشکیل یک زندگی زناشوییِ موفق کار می کنن، زمانی رو اختصاص میدن تا به دنبال فرصتایی بگردند که همسرشان شاید از دست داده. اونا نه تنها رویاهای شما رو می بینن، بلکه واسه رسیدن بهش رویاها کمک تون هم می کنن. اونا به باز کردن دره هایی کمک می کنن که وگرنه بسته می ماندند.

اونا می خوان شما موفق شید، چون:

۷. شادی رو در موفقیت همسرشان پیدا می کنن

۱۱ کاری که زوج های موفق هر روز انجام میدن آموزشی

گروه های بزرگ کسب وکار پیروز می شن چون معمولا تواناترین اعضای شون همه چیز خود رو واسه خوشحال کردن بقیه فدا می کنن. گروه های بزرگ از کارمندانی تشکیل شدن که به همدیگه کمک می کنن، وظایف همدیگه رو میدونن، جدا از اهداف شخصی و بیشتر از هر چیز، واسه موفقیت گروهی ارزش قائل هستن.

هر کارآفرین بزرگی به این سوال با بله ای بلند جواب می ده: « شادی تون رو در موفقیت بقیه پیدا می کنین؟»

افرادی هم که می خوان همسرشان و زندگی زناشویی شون موفق باشه، همین کار رو می کنن.

۸. صادق و اصیل هستن

چاپلوسی کردن آسونه. اما بعضی وقتا نشون دادن هیجانی رو راست، اونم وقتی همه چیز خوب پیش میره، دشوارتره. بعضی وقتا هم نمایش تشویق رو راست ای در مقابل یک حرکت توجه کارانه، کلمه ای مهربانانه، یا تلاشی دوبرابر می تونه سخت تر باشه. بعضی وقتا نمایش ناامیدی رو راست، اونم نسبت به کارکرد خودتون، نه بقیه، دشوارتره.

کسائی که ازدواج موفقی می خوان، آشکارا سرخوشی شون رو نشون میدن. آشکارا مهر می ورزند، آشکارا بیان نگرانی می کنن. خلاصه اینکه، آشکارا آدم بودن شون رو به نمایش می ذارن.

همسر شما با آدم ازدواج کرده. پس آدم باشین؛ همون کسی باشین که هستین.

۹. میدونن که سخت گیری منافاتی با عشق نداره

۱۱ کاری که زوج های موفق هر روز انجام میدن آموزشی

من کامل نیستم، شما بی مشکل نیستین. همه ما می خواهیم بهتر از چیزی که هستیم، باشیم. با این حال همه مون گرفتار عادات میشیم، در الگوهای روزمره گیر می کنیم، دچار نقاط کور و گره میشیم… و به این دلیله که همه به بازخوردهای سازنده احتیاج داریم. به همین دلیله که همه نیازمند پند و راهنمایی و حتی بعضی وقتا یک تلنگر هستیم.

نظر سریع و تیز دادن آسونه. اخمو و متکبر و ناامید بودن کاری نداره. اینکه به کسی، به ویژه کسی که بهش اهمیت میدید، بگید «می دونم که از پس انجام کارای بزرگ تر برمی آیی» خیلی سخت تره.

بهش وقتی فکر کنین که فلان کس به خودتون چیزی گفته که اصلا انتظار شنیدنش رو نداشتید، و البته به شنیدنش خیلی هم احتیاج داشتین. شما هیچوقت فراموش نمی کنین که اون چه گفته چون حرفش زندگی تون رو تغییر داده. حالا وقت اینه که شما، زندگی همسرتون رو تغییر بدین.

۱۰. به زندگی شخصی اهمیت بیشتری میدن تا زندگی شغلی

بعضی وقتا جستجوی موفقیت شغلی، می تونه روی موفقیت زناشویی تون اثر بزاره.

اینم یک نمونه: طبق کمه کم یک تحقیق موجود، اگه فاصله محل کار تا خونه واسه همسری بیشتر از ۴۵ دقیقه طول بکشه، احتمال جدایی اون زوج ۴۰ درصد بیشتره.

(چند اخطار هم هست. اگه قبل از ازدواج پنج سال یا بیشتر، این فاصله ۴۵ دقیقه ای رو طی کردین، پس نسبت به زوجایی که فاصله کمتری تا محل کار طی می کنن، تنها ۱ درصد بیشتر احتمال جدایی دارین. به احتمال زیاد دلیلش اینه که روی زمینه مسائل کاری و عاطفی ای که ممکن بوده رخ بده تا به حال کار کردین. ، اگه یکی از شما پیش از شروع رابطه تون رفت وآمدهای طولانی داشته، پس شمام در مقایسه با شوهرها و همسرهایی که پس از ایجاد رابطه شروع به رفت وآمدهای طولانی کردن، احتمال بسیار کمتری داره که طلاق بگیرین.)

خلاصه کلام اینکه رفت وآمدهای طولانی ارزش این رو ندارن که ازدواج شما به خطر بیفته. طبق پژوهشی دیگر، اقتصاددانا گفتن واسه اینکه یک ساعت اضافی رفت وآمد احساس رضایت ایجاد کنه به افزایشی ۴۰ درصدی در میزان حقوق لازمه. یعنی ارزش نداره واسه چند هزار تومن بیشتر، هر روز یک ساعت بیشتر رانندگی کنین.

این عامل رو به هزینه های پنهون ی رابطه تون اضافه کنین تا مشاهده کنین که منافع شخصی و خانوادگی شک نداشته باشین می تونن از منافع کاری پیشی بگیرن. آدمایی که واسه ساختن زندگی زناشویی موفق سعی می کنن، همیشه دید گسترده تری دارن و میدونن که موفقیت حرفه ای تنها یک عامل در معادله شادیه. پس باید به همه عوامل، به ویژه سلامت زندگی زناشویی تون هم توجه داشته باشین.

۱۱. به دنبال مقصود مشترکی هستن

۱۱ کاری که زوج های موفق هر روز انجام میدن آموزشی

تحقق رویاها بیشتر در این جلوه پیدا میکنه که آدمی جزئی از یک چیز بزرگ تر شه. همه ما دوست داریم اون کار گروهی و با هم بودن خاصی رو حس کنیم که وظیفه رو به سعی و گروهی تشکیل شده از افراد رو به یه گروه واقعی تبدیل می کنه. همه ما در محل کار به دنبال همچین چیزی هستیم، اما واقعا این یکی شدن در چیزی بزرگ تر رو باید در خونه احساسش کنیم. پس دست در دست همدیگه، ماموریت تون رو شکل بدین، چشم اندازتان رو بسازین، با هم تصمیم بگیرین کجا می خواید برید و با هم واسه رسیدن به اونجا برنامه ریزی کنین.

به خاطر داشته باشین که هیچ چیزی مثل اینکه بتونین بگید «آخرش موفق شدیم.» نمیتونه حس زوج بودن به شما بده، پس پیش به طرف این هدف.

منبع : inc.com

 


دسته‌ها: آموزشی