می تونین زمان و پول خود رو واسه ساختن رؤیا هاتون قربونی کنین؟ یا تنها نگران قسطای ماهانه تون هستین؟ با این هدف واسه یک شرکت کار می کنین که در آینده، کار خودتون رو شروع کنین؟ یا واسه یک شرکت کار می کنین تا یک جایگاه ثابت به دست بیارین؟ با فهم عمق مکالمه، تمایلات خودتون رو هم بهش اضافه می کنین؟ یا سر خود رو پایین میندازین و کورکورانه از دستورالعملا پیروی می کنین؟

 

در هر سازمانی دو دسته از کارکنان وجود دارن:

  • کارکنانی که تصور یک کارمند رو دارن؛
  • کارکنانی که ذهینت یک کارآفرین رو دارن.

بعضی از افراد خودشون رو اسیر ضرب العجلایی کردن که از پیش برنامه ریزی شدن. بعضی از افراد ترجیح میدن با توجه به اهداف آینده خودشون که طراحی کردن، کار کنن. مهم نیس که واسه یک شرکت کار کنین یا نه. چیزی که بیشتر از همه اهیت داره، تصور شماس.

با توجه به این دو دسته بندی، بیایید ۱۲ فرق اصلی یک کارمند و یک کارآفرین رو بررسی کنیم.

۱. کارمندان کمال گرا اما کارآفرینان عمل گرا هستن

۱۲ فرق مهم بین کارمندان و کارآفرینان آموزشی

کارمندان با فکرکردن به تکمیل مهارتای جور واجور شون، رشد خود رو در آینده محدود می کنن. به جای اینکه با نگاهی مثبت کارایی رو شروع کنن، تواناییا و نقاط قوت شون رو زیر سؤال می برن. کارآفرینان درباره همه چیز اطلاعات کمی دارن، درنتیجه کارشون رو با یک ورودی کم شروع می کنن. اونا در تله ی کمال گرایی نمی افتند و وقت خود رو تلف نمی کنن. اونا به یاد گیری چیزای جدید در طول سفر نوآورانه شون باور دارن.

۲. کارمندان منتظر زمان مناسب می مونن، اما کارآفرینان وقت رو تلف نمی کنن

کارمندان بهونهای زیادی واسه کامل کردن وظایف شون میارن. اونا اهداف شون رو به تعویق میندازن. کارآفرینان هر زمانی که بخوان کارشون رو شروع کنن، سه تقویت کننده ی اصلی دارن: عشق، صبوری و فداکاری. اونا با درک اینکه فرصتا دارای عمر کوتاهی هستن، اونا رو دراختیار خود قرار میدن و طرحای مختلفی واسه اونا درنظر می گیرن.

۳. هدف کارمندان ارتقای شغلیه اما کارآفرینان به پیشرفت کار و کاسبی فکر می کنن

۱۲ فرق مهم بین کارمندان و کارآفرینان آموزشی

کارکنانی که «تصور کارمندی» دارن، نگران این هستن که همکاران شون رشد کنن و اونا درجا بزنن. اونا سخت کار می کنن تا جایگاه بهتری کسب کنن و حقوق بالاتری داشته باشن. کارآفرینان سخت کار می کنن تا ایده های جدید یاد بگیرن. اونا سرگرم یافتن راه های جور واجور واسه تحقق رؤیاهای کسب وکارشان هستن.

۴. کارمندان فقط رؤیا پردازی می کنن اما کارآفرینان واسه رؤیاهایشان برنامه ریزی می کنن

فرقی نمی کنه که رؤیاهای شما چقدر بزرگ باشه، رؤیاها بدون طرح هیچ عظمتی ندارن. کارمندان قصرهای پوشالی در هوا میسازن و در رؤیای فرار از کار روزمره هستن. اونا در آرزوی سبکی از زندگی هستن که در اون ولخرجی کنن. درسوی دیگر، کارآفرینان یک طرح استوار واسه شکل دادن به رؤیاهایشان دارن. اونا با یک راه حل مناسب به جلو حرکت می کنن.

۵. کارمندان فکر می کنن «پول همه چیزه» اما کارآفرینان میدونن که «زمان همه چیزه»

۱۲ فرق مهم بین کارمندان و کارآفرینان آموزشی

کارمندان با تمرکز کردن روی پول واسه رشدشون در آینده سرمایه گذاری می کنن. اونا فقط به دنبال بازگشت سرمایه ایمن هستن. کارآفرینان میدونن که «زمان پوله». اونا با تخصیص زمان زیاد واسه رشد شرکت، تمرکزشان رو از پول به زمان منتقل می کنن. اونا حاضرن ماه ها کار کنن، بدون اینکه سودی نصیب شون شه. از اونجا که اونا به تولید ثروت باور دارن، به ماه های ساده که نتایج مطلوبی به همراه ندارن، توجه نمی کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   علائم مریضی سلیاک، روش های تشخیص و علاج اون 

۶. ناامیدی واسه کارمندان پایدار اما واسه کارآفرینان موقتیه

آزادی از ناامیدی به شکل ای بستگی داره که افراد با اون جنگ می کنن. کارمندان میدونن که هر روز باید فعالیتای روزمره و خسته کننده ای بکنن، درنتیجه علاقه شون رو از دست میدن و با همکاران و اعضای خونواده با بداخلاقی رفتار می کنن. کارآفرینان هم با وجود انجام نقشای جور واجور، بعضی وقتا با لحظات خسته کننده ای روبرو می شن. این مشکل واسه اونا رودگذره، چراکه اونا می خوان با انجام دادن کاری که دوست دارن، به زندگی شون شکل بدن.

۷. کارکنان از آزادی می ترسن اما کارآفرینان خود رو از همه ترسا آزاد می کنن

کی دوست نداره اون گونه که دلش می خواد زندگی کنه؟ از یک طرف کارمندان می خوان آزاد باشن و به دور از محدود کردنا زندگی کنن، ازسوی دیگر زندگی شون رو با محدود کردنای آینده معامله کردن. کارآفرینان آزادانه زندگی می کنن. معنای این حرف این نیس که اونا بر تعهدات شون پایبند نیستن. اونا در محاسبه میزان درست خطر واسه هر راه حل مهارت دارن.

۸. کارمندان سخت کار می کنن اما کارآفرینان هوشمندانه کار می کنن

کارمندان تموم سعی شون رو می کنن تا نظر مثبت رئیس شون رو جلب کنن. اونا کارشون رو خوب انجام میدن و پروندهای بیشتری روی میز کارشون جمع می کنن. کارآفرینان با دسته بندی کردن کاراشون به دو دسته لازم و غیرضروری اونا رو اولویت بندی می کنن. اونا از «اصل پارتو» پیروی می کنن، یعنی۲۰ درصدی از کار رو انجام میدن که ۸۰ درصد نتایج رو به همراه میاره.

۹. کارمندان در طرفای شغلی تعیین شده کار می کنن. کارآفرینان شغل خودشون رو ایجاد می کنن

کارمندان باید با توجه به ویژگیای شغلی که دریافت می کنن، وظایف شون رو بکنن، بدون توجه به علایقی که دارن، مجبور می شن در محیط بیگانه کار کنن. کارآفرینان متخصص نیستن، از اونجا که باید گروه ها رو هدایت کنن، وظایفی کلی برعهده ی آنهاست. اونا از خودبنیادی و استقلالی که دارن، لذت می برن.

۱۰. کارمندان بقیه رو سرزنش می کنن اما کارآفرینان خودشون رو اصلاح می کنن

واسه اینکه به موفقیت بزرگی در زندگی تون دست پیدا کنین، لازمه جربزه پذیرش خطاهایتان رو داشته باشین. سرزنش بقیه هیچ سودی نداره. کارکنانی که «تصور کارمند» دارن، عادت کردن که سرزنش، توجیه و شکایت کنن. کارآفرینان میدونن که خودشون مسئول همه تصمیمات شون هستن. اونا به جای اینکه روی اشتباهات شون سرپوش بذارن، آماده ان تا اونا رو قبول کنن.

۱۱. کارمندان تعطیلات رو زمانی واسه آسایش میدونن اما کارآفرینان در تعطیلات باورهایشان رو بازنگری می کنن

۱۲ فرق مهم بین کارمندان و کارآفرینان آموزشی

کارمندان خیلی در انتظار تعطیلات هستن. اونا فقط به دنبال این هستن که خود رو از استرس دفترکار نجات بدن. بعضی از اونا برنامه ریزی می کنن تا پیش از روبه روشدن با یک اول هفته خسته کننده ی دیگر به مسافرت برن. کارآفرینان هم چشم انتظار تعطیلات هستن، اما اونا واسه طرح کسب وکارشان در اول هفته برنامه ریزی می کنن. محیطی که در اون مزاحمتی وجود نداره، به اونا کمک می کنه باورشون رو زیاد کنن.

۱۲. کارمندان بعد از شکست خوردن خودشون رو می بازن اما کارآفرینان از شکستا درس می گیرن

شکست پرهیز ناپذیره. اگه آماده ی در آغوش گرفتن شکست نیستین، قادر نباشید که به ایده های نو دست پیدا کنین. کارمندانی که «تصور کارمندی» دارن، در زمانایی که اختلاف بیشتری هست، اعتماد به نفس شون رو از دست میدن. اونا به شکست مثل یک بن بست نگاه می کنن. کارآفرینان در همه شکستا، فرصتایی می بینن. اونا پس از شکست خوردن اشتیاق خود رو از دست نمی دن. اونا هر سقوط رو جبران می کنن و اونو بهبود میی بخشند.

اینطوری شما یک کارمند هستین یا یک کارآفرین؟

منبع : huffingtonpost

۱۲ فرق مهم بین کارمندان و کارآفرینان آموزشی

ایده خود رو به پول تبدیل کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی